Botoks Tedavisi

Botoks aş ilerledikçe oluşan mimik çizgilerinin düzeltilmesi için kullanılan kolay, etkili ve yüz güldürücü sonuçlar veren bir tedavidir. Son yıllarda ameliyatsız estetik işlemler içinde dünya üzerinde en çok uygulanan bu tedavi yüz kırışıklıklarını düzeltmekte daha dinamik ve daha genç bir görünüm ortaya çıkartmaktadır.

Botoks nedir?
Yılan zehri olduğuna dair söylentilerin tamamen gerçek dışı olduğunu söylemek gerekir. Botoks bir bakteri tarafından üretilen toksinin tıbbi amaçla doğrultusunda kullanılmak üzere ilaç haline getirilmiş şeklidir. Botoks tedavileri ilk önce şaşılık tedavisinde kullanılmaya başlamış ve tıbbın birçok alanında yer almıştır.

Botoks nasıl etki eder?
Yüz bölgesindeki kırışıklıkların en büyük sebebi mimik hareketleridir. Mimik hareketleri mimik kaslarının günde binlerce kez kasılması ile oluşmaktadır ve mimik çizgileri bu nedenle zaman ile derinleşmektedir. Botoks mimik kaslarının hareketlerini kısmi ve süreli olarak durdurmakta ve mimik çizgilerini azaltmaktadır. Kasları felç eder demek çok doğru değildir çünkü felç kalıcı bir durumken Botoks etkisi belirli sure sonra ortadan kalkmaktadır.

Botoks nasıl yapılır?
Botoks tedavileri enjeksiyon ile yapılmaktadır. Enjeksiyon işlemleri çok ince iğne uçları olan enjektörler ile yapılır. Tedavi bölgesine göre Botoks enjeksiyon noktaları belirlenir ve uygulama on dakika gibi bir surede yapılır. Enjeksiyon yerlerindeki ufak kabarıklıklar yarım saat içinde gerilmektedir.

Botoks etkisi ne kadar sürer?
Botoks uygulandıktan sonra üçüncü gün içinde etkisi başlar ve tam oturması bir hafta kadar sürmektedir. Birinci hafta sonunda daha aydınlanmış bir yüz daha dinamik bir görüntü elde edilmektedir. Botoksun etkisi dört ile altı ay kadar sürmektedir etkinin kaybolması önce göz etrafında baslar ve yavaş yavaş sonlanır. Ardışık Botoks uygulamaları sonrasında etki suresi uzayabilmektedir.

Botoks zararlı mıdır?
Botoksun kozmetik uygulama dozlarında ilacın vücuda yayılması gözlenmez. Yüz bölgesi uygulamalarında alerjik ve toksik şikâyetlere rastlanmamıştır. Deneysel çalışmalarda Botoksun bebek ya da süte geçtiği gösterilmese de hamile ve emziren bayanlarda uygulanması önerilmemektedir.

Botoks etkisi geçince daha kotu olur muyum?
Botoks etkisi altında yeni kırışıklıkların oluşması ve var olan kırışıklıkların derinleşmesi oluşmaz. Düzeni ardışık uygulamalarda yaşlanma etkilerinden de korunmuş olursunuz. Botoks tedavisini bıraktığınız gün eski halinize dönersiniz yani bu tedavi bir nevi yüzünüz için derin dondurucu etkisi yapmaktadır.

Botoks sonrası ifadem değişir mi?
Botoks ifadesiz bir yüz yapmak için değil mimiklerin yumuşatıldığı, kızma ve şaşırma gibi toplum içinde de çok istenmeyen mimiklerinin azaltıldığı, yüze daha hoş ve güzel bir görüntü vermek için yapılan bir tedavidir. Agresif ve yanlış uygulanan Botoks sonrası maske yüz denen etki görülmemesi için uygulamamanın mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Botoks dolgu amaçlı kullanılır mı?
Botoks ile kırışıklık tedavisinin temel prensibi mimiklerin hafifletilmesidir. İşlem sonrası şişlik ve dolgunluk izlenmez. Yüzün orta ve alt kısmındaki aha derin kırışıklıkların tedavileri için kullanılan dolgular ise hacim kazanmak için kullanılan uygulamalardır.