Meme Estetiği Ameliyatı

Tarihsel olarak yaşamının ve insanlığın devamını, varoluşu ve hayatı betimleyen kadın ve kadın vücudunda doğurganlığı, bereketi temsil eden meme her toplumda çok önemli olmuştur. Bunların yani sıra kadın vücudunu tanımlayan en önemli cinsel yapı olarak da karsımıza çıkmakta hatta Freud a göre meme ile karşılaşma ilk cinsel deneyim olarak tarif edilmektedir.

Bu denli anlam yüklü olan meme, insanlığın varlığı ile birlikte birçok toplumda çeşitli şekillerde üzeri kapatılsa da kadın benliğinin birincil göstergesi olmuştur. Meme şeklindeki farklılıklar kadınlarda psikolojik ve sosyal baskılara yaratabilir hatta kendisinde özgüven kaybına sebep olabilir ve iki ilişkilerde olumsuzluklara yol açabilir. Bu nedenle problem oluşturan meme şekil bozukluklularının düzeltilmesi için bir çok kadın bir plastik cerrahi kliniğine başvurur.

Memeler gerek genetik gerek çevresel ve yaşam koşulları nedeniyle vücutla uygun büyüklüğe ulaşmayabilir ya da gereğinden fazla büyük olabilir ve hatta iki meme arasında asimetriler nedeniyle ciddi farklılıklar olabilir.

Plastik cerrahi branşı içinde en çok yapılan estetik ameliyatlardan birisi de meme estetiğidir. Ergenliği tamamladığı halde göğüsleri normalden küçük olan kişilerde günümüz teknolojisi ile son derece güvenli hale getirilmiş silikon implantlar ile meme büyütme ameliyatlar yaparak kadınsı kimliğin kazanlımasın yardımcı olabiliyoruz. Hamilelikler ve emzirme, bazen kilo alıp verme sonrası memede oluşan sarkmaları düzeltip daha dik daha dolgun memeler yapabiliyoruz. Yada artık taşıması bir külfet olmuş her yönüyle sizi rahatsız eden normalden büyük olan memeleri meme küçültme ameliyatı yaparak normal hale getirebiliyoruz. Meme kanserinde bilinçlendirme artırılmış ve erken tanı ile hayatta kalma şansı çok üst düzeye çıkarılmıştır. Kanserli dokunun uzaklaştırılması sonrası memelerde oluşan deformiteleri düzeltecek şekilde meme estetiği yapabiliyor hatta tamamen alınmış olan meme yerine yeni meme yapabiliyoruz.

Meme estetiği ameliyatları birçok kadın için verilmesi zor bir karar olsa da sonuç olarak oldukça tatmin edici olmaktadır. Ameliyat sonrası kıyafet seçiminde daha özgür olmak, yürüyüş ve durusun sekil değiştirmesi bizlere kadınlık özgüveninin tekrar kazabildiğini göstermektedir.