Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci cad Maltepe apt. No :44 D:8 Nişantaşı Istanbul

Meme Kanseri Hastalıkları Riski, Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Kanseri Hastalıkları Riski, Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Ne Gibi Riskler Çıkabilir?

Son zamanlarda kadınlarda çok sık görülen ve oldukça zor olan hastalıklardan birisi de meme kanseri olmaktadır. Kadınlar belirli periyotlarda kendilerine meme muayenesi yaparak kanserli meme belirtileri konusunda saptamalar yapabilmektedir. Ele gelen bir kitle meme kanserinin habercisi olabilmektedir.

Meme Kanseri Neden Meydana Gelmektedir?

Meme kanseri, süt bezleri ya da sütü memeye taşıyan kanalların hücrelerinden meydana gelmektedir. Uzmanlar kanserli meme belirtileri oluşumunda rol oynayan etkenleri tam olarak saptayamamakla birlikte bu durumun genetik ya da gen mutasyonu gibi nedenler ile ortaya çıktığını ileri sürmektedir.

Kendi Kendine Muayene ile Erken Tanı

Meme kanserinde erken tanının konmasını sağlayan en önemli etken kendi kendine muayene yöntemidir. Kadınların belirli dönemlerde memelerini dairesel hareketler ile kontrol etmeleri ve bu aşamada bir kitleye rast gelmeleri ile uzmana başvurduklarında erken tanı konmasını sağlayabilirler. Böylece meme kanseri daha ilk aşamada iken hastalığın ilerlemesi durdurularak tedavi sürecine başlanabilir.
Meme kanserinin ilk dönemlerinde kanserli meme belirtileri net bir şekilde anlaşılmayabilir ancak kadınlar belirli dönemlerde düzenli olarak meme muayenesini kendilerine yaptıklarında artık kendi memelerini tanımış olacakları için meme içinde ya da koltuk altına doğru olan kısımda meydana gelebilecek farklılıkları anında anlayabilme ihtimalleri daha yüksek olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Neden Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, göğüslerinin çok büyük olmasından şikayet eden kadınların başvurduğu operasyon türüdür. Meme küçültme ameliyatı ile göğüslerin istenilen daha küçük bir boyuta gelmesi sağlanır.
Meme küçültme ameliyatı esnasında memenin büyük olmasına neden olan yağ bezelerinin birazı alınarak göğüs bedeni küçültülür.
Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Oluşabilecek Riskler
– Kanama Riski: Küçültme ameliyatından sonra oldukça düşük bir ihtimal olsa da görülebilecek bir durumdur.
– Meme Duyarlılığında Değişme: Meme küçültme ameliyatından sonra meme duyarlılığı geçici olarak azalabilmektedir.
– İz Kalması: Her cerrahi operasyonda mutlaka belirgin ya da belirsiz bir şekilde iz kalmaktadır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında da kişiye göre belirgin ya da belirsiz olan izler kalabilmektedir.
– Ağrı Oluşumu: Meme küçültme ameliyatı sonrasında omuzlarda, sırtta ve boyunda ağrı görülebilmektedir.