Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci Cad. Maltepe Apt. No:44 D:8 Nisantasi-Istanbul/Turkey

Aşırı Terleme

asiriterleme

Terleme vücudun ısı kontrolünü düzenleyen normal bir olaydır. Bazı durumlarda hiperhidroz dediğimiz aşırı terleme görülebilir. Bu durum kişiyi son derece rahatsız eder, sosyal ilişkilerini etkiler ve özgüvende azalmaya sebep olabilir. Terleme sorunu yaşayan kişiler için mevsim fark etmese de yaz aylarında terleme en üst seviyelere çıkar

Aşırı terleme neden olur?

Terleme her insanda olur, aşırı terleme heyecan, stres, utanma gibi psikolojik durumlarda normaldir. Ayrıca aşırı terleme birtakım sistemik hastalıklardan dolay oluşabilmektedir. Ancak çoğunlukla altta bir sebep bulunmayan sempatik aktivasyonun artması neden olmaktadır. Çoğunlukla genetik yatkınlık mevcuttur. Terleme ile birlikte koku oluşur, bu ter kıyafetlerde leke bırakır ve kişiyi sosyal çevreden soyutlanacak hale bile getirebilir.

Aşırı terleme vücudun nerelerinde olur?

Terleme vücudun her yerinde görülebilir ancak yüz, koltuk altı, avuç içleri ve ayak tabanı aşırı terlemenin en sık şikayet edilen yerleridir. ayak terlemeleriile birlikte ayak kokusu ve mantar hastalıkları da oluşabilmektedir. Hiperhidroz (Aşırı terleme) diyebilmek için uyku dışında gecen her saatte terleme olması gerekmektedir. kişiler çoğu zaman sık sık kıyafet ve çorap değiştirme ihtiyacı duyarlar.

Aşırı terleme tedavisi nedir?

Aşırı terlemenin tedavisi kişiden kişiye değişmektedir. Başlangıç seviyesinde olan hastalar için krem, losyon, sabun ve deodorant gibi terleme azaltıcı tedaviler önerilebilir. Daha şiddetli durumlar için iyonoferez ve Botoks tedavileri yapılabilir. İyonoferez tedavisi ortalama yarım saat kadar sürmen ve haftada iki üç kez tekrarlanan uzun bir tedavidir.

Aşırı terlemede Botok nasıl uygulanır?

Botoks tedavisi tek seanslı bir yöntemdir. Avuç içi koltuk altı ve ayak tabanında 15 dakika süren enjeksiyonlar ile yapılır.Ortalama bir hafta sonra Botoksun etkisi başlamakta ve terleme azalmaktadır. Botoks etkisi ortalama dört altı ay kadar sürmektedir. Mevsimsel aşırı terlemesi olan kişilerde yaz başlamadan uygulama yapılması en doğru zamandır.

Aşırı terlemenin ameliyat ile çözümü var mı?

Aşırı terleme için ameliyatı sempatik sinir sistemine yönelik ameliyatlar yapılmaktadır. Çok şiddetli terlemesi olan ve diğer yöntemlerden fayda görmeyen hastalar için önerilebilir. Omuriliğin yanından çıkan sempatik sinirlerin kesilmesi yada kliplenmesi ile terleme azaltılmaktadır. Ameliyat sonrası tekrarlama şansı ortalama %10 kadardır. Ameliyat öncesi mutlaka detaylı inceleme ve bilgilendirilme yapılmalıdır.