Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci Cad. Maltepe Apt. No:44 D:8 Nisantasi-Istanbul/Turkey

Göz Kapağı Estetiği

goz-kapagi-estetigi

Orta yaş ile birlikte yaşlanmanın ilk belirtileri göz çevresinde belirmeye başlar. Üst kapakta sarkmalar ve derinin göz üzerine yığılması ve alt kapaklarda torbalanma şikâyetleri başlar. Göz altında çökmeler ve gözyaşı oluğu denilen derin bir hat belirginleşir ve bu durum kişiye yorgun bir görünüm kazandırır. Ayrıca mimik hareketlerinin sıklığına bağlı olarak kaz ayağı dediğimiz kırışıklıklar belirginleşir. Göz kapağı estetiği ve göz çevresi gençleştirme işlemleri bu sorunları çözmek için başvurduğumuz yöntemlerdir.

Orta yaş ile birlikte yaşlanmanın ilk belirtileri göz çevresinde belirmeye başlar. Üst kapakta sarkmalar ve derinin göz üzerine yığılması ve alt kapaklarda torbalanma şikâyetleri başlar. Göz altında çökmeler ve gözyaşı oluğu denilen derin bir hat belirginleşir ve bu durum kişiye yorgun bir görünüm kazandırır. Ayrıca mimik hareketlerinin sıklığına bağlı olarak kaz ayağı dediğimiz kırışıklıklar belirginleşir.

Göz kapağı estetiği ve göz çevresi gençleştirme işlemleri bu sorunları çözmek için başvurduğumuz yöntemlerdir. Göz kapağı estetiği ve göz çevresi gençleştirme işlemlerinde daha canlı bir bakış daha dinamik bir görünüm elde etmek hedeflenmektedir. Göz kapağı estetiğinde göz çevresi yapılarının değerlendirilmesi önemlidir. Üst göz kapağı kaş ve şakak ile yakın ilişkidedir ve bazen kaş asma, kaş kaldırma yada şakak germe ameliyatları ile birliktelik gerektirebilir.

Alt göz kapağı ise yanak bölgesi ile estetik komşuluktadır ve alt göz kapağı estetiğine yanaklarda sarkma ya da hacim kaybını düzeltmek için orta yüz germe ameliyatı eklenebilir.

Tüm bu işlemlere kişinin şikâyetleri ve beklentilerine göre karar vermek gerekmektedir.

Göz kapağı estetiği dışında göz çevresi gençleştirme işlemleri de daha genç bir görünüm için uygulanabilir. Kaz ayaklarının düzeltilmesi için botoks tedavileri, göz çevresi ince kırışıklıkları ve leke tedavileri için kimyasal peeling ya da lazer uygulamaları, canlılığı kazanmak için PRP yada mezoterapi tedavileri yapılabilir. Bu işlemler göz kapağı estetiği ameliyatlarına ek ya da ayrı ayrı yapılabilir.

Üst göz kapağı ameliyatları gözler açıkken doğal olarak oluşan kalıntıya gelecek bir iz ile yapılır. Fazla deri alınır ve yağ doku şekillendirilir. Alt göz kapağı estetiği kirpiklerin hemen altından girilerek yapılır ve cilt fazlası çıkarılarak göz yaşı oluğu düzeltilir. Alt göz kapağı ameliyatlarından sonra kalan iz neredeyse kalmayacak kadar silikleşmekte ve belli olmamaktadır.

Göz kapağı estetiği sonrası ağrı şikâyeti neredeyse olmaz ve kişiyi rahatsızlık veren tek şey bir hafta içinde gerileyecek olan göz çevresi şişlik ve morluklardır. Göz kapağı estetiği ameliyatları genelde bir gece hastanende kalınması gereken ameliyatlardır ve birinci hafta sonunda normal hayat dönülebilmektedir.

Ameliyatlar sonrası yaşlanma süreci devam etmektedir ve göz çevresi de bu süreçten etkilenir. Ancak hiçbir zaman eski haline dönmemektedir. Bu yıpranma hızı hastadan hastaya değişmekte yaşam düzeni ve cilt kalitesine göre değişim göstermektedir. Yaslanma belirtileri yavaş yavaş oluşsa da ikinci bir ameliyata gerek kalmadan göz çevresi gençleştirme işlemleri ile kazanılan bu görünüm korunabilmektedir.