Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci Cad. Maltepe Apt. No:44 D:8 Nisantasi-Istanbul/Turkey

Meme Küçültme

meme-kucultmesi

Meme Küçültme Hakkında

Bayanların en çok ilgi duyduğu estetiklerden biri de Meme Küçültmedir. “Omuzlarımdan büyük bir yük kalktı” meme küçültme ameliyatı için söylenmiş diyebiliriz. Birçok hasta ameliyat sonrası keşke bu işi daha önce yaptırsaydım demektedir.
“Omuzlarımdanbüyük bir yük kalktı meme küçültme ameliyatı için soylenmis diyebiliriz. Birçok hasta ameliyat sonrası keşke bu isi daha önce yatırsaydım demektedir.

Büyük meme genç yaşlarda çekici görünse de geçen zaman ve doğumlarla birlikte daha da büyüme ve sarkma kadınlar için taşınması zor bir yüke dönüşür.Büyük memeleri saklamak için hafif kambur yürüme ve kıyafetözgürlüğünden mahrum kalmalar hattaspor aktivitelerinekatılamama ve sosyal çevrede rahat davranamaya kadar ilerleyenproblemler görülebilir. Boyun ve sırt ağrıları, meme altında pişik oluşması, omuzlarda sutyen askılarının basısına bağlı iz şikayetleride cabasıdır.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatlarında , memelerin hastanın isteği ve vücut estetik ölçülerine uyumlu bir şekilde küçültülmesi hedeflenir. Bu ameliyatta 3 temel işlem yapılır. Fazla yağ ve meme dokusu alınarak memeler küçültülür, sarkmış meme başı normal yerine asılır ve fazla deri çıkarılarak memeye daha doğal bir görünüm kazandırılır.

Meme gelişimini tamamlamıştüm hastalar bu ameliyat için uygundur. Doğum yapmamış bayanlarda en sık merak edilen konu ameliyat sonrası emzirmedir. Güncel tekniklerle meme dokusunun, süt kanallarının ve meme başınınkorunması ile süt vermeye etki minimaldir. Yapılan bir çokçalışmadaameliyat olmuş bayanların ameliyat olmayanlarla yakın oranlarda emzirebildiklerini ortaya koymuştur.

Diğer bir konu da ameliyat sonrasıkalan izlerdir. Meme küçültme ameliyatlarında izsiz bir sonuç ne yazık ki mümkün değildir. Kimi zaman meme başında yuvarlak ve aşağıya doğru uzanandüz bir iz kalırken, kimi zaman da buna meme altında kalacak bir iz eklenerek ters T seklinde izler kalır. Ancak zaman içinde bu izler silikleşerek çok fazla fark edilmeyecek hale gelirler.

Ameliyat öncesi yaşınıza uygun olarak ultrason ya da mamografi ile kanser taramalarınız yapılır. Ameliyat sırasında çıkarılan dokular da patolojik incelemeye tabi tutulurlar. Çeşitli çalışmalarda meme küçültme ameliyatlarında memenin hacmi küçültüldüğü için kanser riskini azalttığı da tespit edilmiştir.

Meme Ameliyatında İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi ile yapılmakta ve ortalama 3 saat kadar sürmektedir. Ameliyat olduğunuz geceyi hastanende geçirmeniz yeterli olacaktır. Bu ameliyatlar çok ağrılı olmayıp ilk hafta sonrası normal hayatınıza dönebilirsiniz.