Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci Cad. Maltepe Apt. No:44 D:8 Nisantasi-Istanbul/Turkey

Doğru Sütyen Ölçünüzü Biliyor musunuz?

Doğru Sütyen Ölçünüzü Biliyor musunuz?

Kadınların %70 inin bedenlerine uymayan sütyen kullandıklarını biliyor muydunuz? Meme estetiği için bana gelen bayanlara sütyen ölçülerini sorduğumda ve daha sonra doğru şekilde ben ölçtüğümde çoğunluğun gerçek ölçüleri bilmediğini fark ediyorum. En çok karşılaşılan yanlış, olması gerektiğinden dar bant ölçüsü ve olması gerektiğinden daha büyük cup siz seçimidir. Bu şekilde kullanılan sutyenler mutlaka destekli modeller olup bant ölçüsü küçük olduğundan gün içinde sırt ağrılarına sebep olmaktadır.  Peki bu bant ölçüsü ve cup ölçüsü ne demektir.

 

Sutyen bedeni belirlenirken 2 ölçüm kullanılır. Bunun için sadece bir mezuraya ihtiyacınız var.

 

Bant ölçüsü: Memelerin altından geçen göğüs çapı ölçüsüdür. Bu ölçüyü ön tarafta kaburgaların çapı ve göğüs kemiği, sırtta kürek kemikleri ve sırt kasları belirler. Dolayısı ile meme büyütme ve meme küçültme ameliyatları esnasında bu anatomik yapılara müdahale edilmediği için bu ölçüde değişiklik yapılamamaktadır. Göğüs çapınızı ölçtüğünüzde çıkan rakama 5 eklediğiniz zaman bant ölçüsünü bulursunuz. Örneğin göğüs çapınız 80 cm ise doğru bant ölçünüz 85 olarak hesaplanmaktadır.

 

 

Cup ölçüsü: Bu ölçü memelerin dolgunluğunu yani hacmini belirler. Mezura meme başlarından geçecek şekilde ölçüm yapılmalıdır. Bu rakam meme ölçüsüdür ve bant ölçüsünden meme ölçüsü çıkarıldığında elde edilen rakama göre Cup ölçüsü elde edilir. Yukarıdaki örnekle devam etmek gerekirse bant ölçünüz 85 meme ölçünüz 97 olduğunu bulduk diyelim. Aradaki fark 12 cm’dir ve bu “A” cup size a denk gelmektedir.

 

 

10-12 cm AA
12-14 cm A
14-16 cm B
16-18 cm C
18-20 cm D
20 üzeri cm DD

 

 

Doğru beden ölçüsünü bilmek, meme estetiği sonrası hangi beden sütyen kullanmak istediğinizi belirlemek için önemlidir. Yapılacak ameliyat için hasta ile hekimin bu konuda doğru belirlemeyi yapması önemlidir. Bant ölçüsünü meme estetiği ameliyatları ile değiştirmek mümkün değildir ancak Cup ölçüsü değiştirilebilir. Özellikle meme büyütme ameliyatlarında amaç memeye hacim kazandırmaktır ve A cup dan B ya da C ye artış elde edilebilir. Hacmin ne kadar artacağını belirlerken biz plastik cerrahlar sütyen ölçüleri dışında göğüs kafes uzunluk ve genişlikleri, omuz genişliği, köprücük kemiği ölçüleri gibi birçok farklı parametreyi de kullanırız. Bu ölçümler sonucu ne kadar bir hacim artışının hasta için doğal sonuçlar çıkaracağını belirleriz.  Vücut ölçülerine göre aşırı büyük bir meme vamp görüntü oluşturabileceği gibi kullanılacak küçük bir protezle de istenilen büyüklük elde edilmeyip hastada mutsuzluk yaratabilir. Bunun için tüm bu ölçüler büyük önem kazanmaktadır.

 

Meme küçültme ameliyatlarında hastalar genelde boyun ağrısı, meme altında terleme ve buna bağlı oluşabilen kaşıntı, sütyen askılarının omuzları kesmesi gibi şikâyetlerle başvurur. Uzun süredir bu şikâyetlere sahip birçok hasta “doktor bey lütfen tüm mememi alın” şeklinde ifadeler kullanabilmektedir. Ancak Meme küçültme ameliyatlarında da hem meme hem de vücut ölçüleri itana ile göz önüne alınmalıdır. Meme küçültme ameliyatı sonrası olması gerektiğinden daha küçük kalan bir meme erkeksi bir görüntü oluştururken yeterince küçültmemiş meme isi tüm şikâyetlerin devam etmesine neden olabilir.