Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci Cad. Maltepe Apt. No:44 D:8 Nisantasi-Istanbul/Turkey

PRP (Platelet Rich Plasma)

prps

PRP nedir?

Platelet yani Trombosit kanda bulunan pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerdir. Bir yaralanma sırasında kesilen yere gelirler ve öncelikle kanamayı durdururlar ve burada iyileşmeyi ve yeni doku oluşumunu sağlayan birçok büyüme faktörünü ortaya çıkarırlar. kişinin kanı alınıp belirli işlemlerden geçirildikten sonra trombositlerin ayrıştırılması ile elde edilen seruma trombosit zengin plazma yani PRP denilmektedir.

PRP nasıl elde edilir?

PRP elde etmek hasta için sıradan bir kan alma işlemidir. Özel bir tüpe alınan kan belirlenmiş bir protokol ile santrifüj işlemine sokulur ve trombositli kısmı ayrılmış olur böylelikle elimizde yoğunluğu otuz kırk kat arttırılmış trombosit serumu kalmaktadır bu kadar hücre aynı zamanda yoğun büyüme faktörleri demektir.

PRP ve Büyüme Faktörü ne işe yarar?

Trombositler yaralana dokuda kanamayı durdurmaya çalışır ancak yüz bölgesi enjeksiyonlarında kanama olmadığı için pıhtılaşma için çalışmalarına gerek yoktur. Damar dışında oldukları için sanki yaralanma olmuş ve iyileşme gerekiyormuş gibi davranarak hızla büyüme faktörü salgılarlar. Büyüme faktörleri yeni kollajen üreten hücrelerin çalışmasını arttırır ayrıca yeni kollajen için gerekli olan maddeleri bulundukları yere getirilmelerini sağlarlar. Böylelikle yüz bölgesinde yeniden kollajen üretimi ve daha parlak daha canlı bir görünüm kazanılmış olur.

PRP faydaları nelerdir?

Anti-aging işlemler içinde yer alan PRP uygulamaları yaşlanma ile oluşan ince kırışıklık tedavileri, lekelenmelerin azaltılması, deri elastikiyetinin arttırılması, gözenekli görünümün azaltılması, nemli halin kazanılması ve parlaklığın elde edilmesi için kullanılmaktadır. Belirli aralıklaralar ile uygulama ile derinin dış etkenlere karşı daha dirençli olması ve yaşlanmanın yavaşlamasına yardımcı olmaktadır. PRP Dermapen, dolgu, lazer, kimyasal pelling gibi işlemlerle birlikte kullanılarak onların etkinliğini de arttırır. Ayrıca saclı deride dökülmeleri azaltıp sac kalınlığını arttırmak için de kullanılmaktadır.

PRP nasıl uygulanır?

Kişinin kendi kanı alındıktan sonra elde edilen serum ince iğneleri olan enjektörlere konur. Hedeflenen bölgede hemen deri altına küçük bir kabarcık oluşturacak kadar enjekte edilir. Bu enjeksiyon kabartıları yarım saat içinde dağılmaktadır. Ortalama beş cc kadar PRP tüm yüz ve boyun için yeterli olmaktadır. İki hafta ara ile en az üç uygulama yapılmalıdır.

PRP yan etkileri var midir?

Kendi kanınızdan elde edilen bu serumun alerjik reaksiyon riski yoktur. Tüm işlemler steril ve tek kullanımlık malzemeler ile yapıldığından enfeksiyon riski de yoktur. Uygulama sırasında iğnelerin battığı yerlerde minik morarmalar olabilmektedir.