Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci Cad. Maltepe Apt. No:44 D:8 Nisantasi-Istanbul/Turkey

Jinekomasti

jinekomasti

Jinekomasti(Erkeklerde meme büyümesi)

Erkeklerde memelerde büyüme özellikle yaz aylarında deniz ve havuz başında utanma duygusu yaratan ve slim fit kıyafet seçim özgürlüğünü erkeklerin elinden alan bir durumdur. Erkekte memenin büyümesi ve kadın tipi meme şeklini alması jinekomasti olarak isimlendirilir.

Jinekomasti (Erkeklerde meme büyümesi)

Erkeklerde memelerde büyüme özellikle yaz aylarında deniz ve havuz başında utanma duygusu yaratan ve slim fit kıyafet seçim özgürlüğünü erkeklerin elinden alan bir durumdur. Erkekte memenin büyümesi ve kadın tipi meme şeklini alması jinekomasti olarak isimlendirilir.

Jinekomastinin bir çok nedeni olabilir. Bunların başlıca sebepleri testesteron azlığı ya da östrojen artışına neden olabilen hormon hastalıkları, guatr gibi tiroid hastalıkları , bazı tümoral hastalıklar, birtakım ilaçların ya da maddelerin uzun kullanımı ve aşırı kilo alınmasıdır. Çoğu zaman ise nedeni tam olarak bilinmemektedir. Jinekomasti ergenlik dönemi tamamlanıp hormonal denge oturduktan sonra tedavi edilmektedir. Jinekomastiye meme dokusunda artış yol açabileceği gibi çoğu erkekte meme bölgesi yağlanma artışı sebep olmaktadır.

Jinekomasti üç tipe ayrılabilir.

1.Tip: Glandüler Jinekomasti: erkek memesinde kadın memesine benzer ancak süt üretmeyen glandüler doku bulunmaktadır sadece bu dokunun artışı ile görülen jinekomastiye glandüler tip denmektedir. Hastalıklar nedeniyle genelde glandüler jinekomasti görülmektedir.

2.Tip: Yağlı Jinekomasti: burada gland dokusunda artış olmaz sadece meme bölgesi yağlanmada artış olmaktadır. Genelde alkol yada sık sık kilo alıp verme nedenidir diyebiliriz.

3.Tip: Mikst Tip Jinekomasti yani hem glandüler hem yağlı tipin bir arada bulunması.

Jinekomasti için ne yazık ki ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Cerrahi olarak da birçok tedavi tekniği tanımlanmıştır. Glandüler tip jinekomasti için meme başından yapılan açık cerrahi ile düzeltme yapılmaktadır ve bu ameliyat sonrası meme başının alt kısmında gülen yüz şeklinde iz kalmakta ve zaman içinde belirsiz hale gelmektedir. Yağlı tip için seçilecek en uygun cerrahi liposuctiondur. Mikst tip için ise liposuction yeterli olmayacak ise acık cerrahi teknik tedaviye eklenebilir. Jinekomastinin liposuction ile tedavisinde Vaser yani ultrasonik liposuctionu kullanmaktayım. Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisi teknolojik gelişimlerin bize sunduğu en son yöntemdir. Vaser liposuctionda özel problar ile memedeki fazla yağ dokuları içine ses dalgaları uygulanmaktadır. Bu ses dalgaları yağ seçici özelliktedir ve çevre bağ dokulara, damar ve sinir yapılarına zarar vermemektedir. Ses dalgaları ile yağ hücreleri parçalanıp eritilmektedir.

Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisinin en büyük faydası ameliyat sonrası toparlanma ve normal hayata dönüşün çok hızlı olmasıdır. Kan damarları hasarlanmadığından ameliyat sırasında kanama ve sonrası morarma çok az görülmektedir. Diğer yöntemlere kıyasla ameliyat sonrası korse kullanımı da üç hafta kadar bir sureye düşmektedir.

Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisi hem genel hem lokal anestezi ile yapılabilen bir teknik olup işlem sonrası hastanende kalmaya gerek yoktur. Bu ameliyat sonrası jinekomasti problemi tekrarlamamaktadır.