Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Abdi ipekci Cad. Maltepe Apt. No:44 D:8 Nisantasi-Istanbul/Turkey

Kepçe Kulak Estetiği

kepce-kulak

Ortalama 20 çocuktan biri kepçe kulaklıdır. Genetik sebeplere bağlı olan bu durum oyun ve okul cağında çocuğun acımasız alaylara maruz kalmasına neden olur. Sosyal ilişki kurmakta zorlanma ve okul başarısında düşmeye bile sebep verebilmektedir.

Ortalama 20 çocuktan biri kepçe kulaklıdır. Genetik sebeplere bağlı olan bu durum oyun ve okul çağında çocuğun acımasız alaylara maruz kalmasına neden olur. Sosyal ilişki kurmakta zorlanma ve okul başarısında düşmeye bile sebep verebilmektedir.

Kulak dış katlantısının gelişmemesi, kepçenin derin oluşu ya da kulak ile kafa arasındaki açının fazla olması gibi sebeplerle kepçe kulak görülebilmektedir. Kepçe kulak bozukluğu doğumda fark edilirse kalıplama ve bantlama yöntemleriyle ile ilk üç ayda ameliyatsız tedavi edilmeye çalışılır, ancak üçüncü ay sonrası kıkırdak yeterli sertliğe ulaştığı için bu tedaviler başarısız olmaktadır. Bundan sonra mutlaka kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapmak gerekmektedir.

Çocuk üç yaşına ulaştığında kulak normal büyüklüğüne neredeyse ulaşmış olur. Okul donem başlamadan dört ila altı yas aralığında yapılacak kepçe kulak düzeltme ameliyat çocuğun ruhsal olarak etkilenmesinin de önüne geçmektedir. Ancak ülkemizde ailelerin ameliyata yaklaşmamasından ötürü ergen yasta ameliyat olan birçok kepçe kulak hastası vardir.ve birçoğu bu ameliyat sonrası sosyal çevrelerinde daha özgüvenli hareket edebilmektedir.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı Çocuk hastalarda genel anestezi gerekliyken erişkin yasta loka anestezi ile bile yapılabilir. Ameliyat kulak arkasında kalan bir iz bırakmaktadır ve burada görülmesi neredeyse imkânsızdır. Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk iki gün özle bir pansuman gerekmektedir bundan sonra ise üç hafta boyunca destekleyici tenisçi bantları kullanılmaktadır.